Stale rozwijającą się linią produktową są leki stosowane w terapii bólu. Posiadamy tutaj Pecfent – innowacyjny preparat szybko działającego Fentanylu w formie donosowej, Oratram - preparat tramadolu o przedłużonym czasie działania oraz Methadone hydrochloride - wysoko skuteczny opioid z trzeciego szczebla drabiny analgetycznej, który przez swoje dodatkowe działanie na receptory NMDA jest szczególnie polecany w bólu neuropatycznym.
W naszej ofercie znajduje się dodatkowo Normalac - preparat laktulozy oraz Diabrezide - preparat gliklazydu pochodnej sulfonylomocznika o krótkim czasie działania do podawania dwa razy na dobę.
Posiadamy również preparat ropiwakainy o handlowej nazwie Ropimol stosowany do znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego oraz preparat buprenorfiny o nazwie Bunorfin.
Diabrezide
Diabrezide jest pochodną sulfonylomocznika – Gliklazyde.
Diabrezide jest obecny na rynku w opakowaniach po 40 tabletek, a każda tabletka zawiera 80mg Gliklazydu. Diabrezide jest pierwszym preparatem Gliklazydu posiadającym macierz hydrofilną ułatwiającą wchłanianie substancji czynnej. Preparat zapewnia wysoką biodostępność leku prowadzącą do wyższej gliklazydemii i w rezultacie do lepszego wyrównania metabolicznego pacjenta. Diabrezide jest lekiem o krótkim czasie działania, co jest zgodne z zaleceniami dotyczącymi leczenia cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób w starszym wieku (np. UKPDS).
Nowoczesne podejście do zaburzeń metabolicznych w cukrzycy obejmuje nie tylko wyrównanie poziomu glikemii, ale także wyrównanie zaburzeń gospodarki lipidowej. Cechą specyficzną dla Diabrezide jest obecność obok podstawowej aktywności hipoglikemizującej dodatkowych właściwości hipolipemizujących i antykoagulacyjnych, co jest najpewniej związane z antyoksydacyjną aktywnością preparatu Diabrezide.
Normalac
Normalac jest wysoko oczyszczonym preparatem laktulozy przeznaczonym do leczenia zaparć. Jest to lek wydawany w aptece bez recepty. Preparat Normalac jest lekiem o fizjologicznym mechanizmie działania z niewielkim ryzykiem działań niepożądanych. W związku ze szczególnie wysokim stopniem oczyszczenia preparatu Normalac jest on dopuszczony do stosowania zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla dzieci.
Normalac zawiera jedynie śladowe ilości cukrów prostych, wobec czego może być bezpiecznie stosowany u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy oraz jawną cukrzycą.
Preparat Normalac nie zaburza wchłaniania jonów żelaza i wapnia, co ma istotne znaczenie dla starszych pacjentów, u których szczególnie często dochodzi do niedoboru tych pierwiastków.
Ropimol
Ropimol jest preparatem przeznaczonym do znieczulenia regionalnego zawierającym Ropiwakainę. W chwili obecnej jest dostępny zarówno w formie przeznaczonej do znieczulenia zewnątrzoponowego, jak i do znieczulenia podpajęczynówkowego.
Ropiwakaina jest lekiem wykorzystywanym w znieczuleniu regionalnym, który cechuje niższa neurotoksyczność oraz niższa kardiotoksyczność w porównaniu do bupiwakainy (w rezultacie resuscytacja podczas nagłego zatrzymania krążenia jest łatwiejsza podczas znieczulenia ropiwakainą w porównaniu do bupiwakainy, a mniejsze wydłużenie czasu trwania potencjału czynnościowego w porównaniu do bupiwakainy skutkuje mniejszym ryzykiem zaburzeń rytmu, dochodzi też do mniejszego obniżania frakcji wyrzutowej w porównaniu do bupiwakainy ).
Dodatkowo rozszczepienie sensomotoryczne czyni ten lek idealnym do znieczulenia porodu fizjologicznego, a w znieczuleniach wykonywanych ze wskazań położniczych lek ropiwakaina nie wpływa na przepływ łożyskowy i nie powoduje wzrostu ilości porodów instrumentalnych. Dzieci matek znieczulanych ropiwakainą wykazują lepszą punktację w skali NACS w porównaniu do znieczulanych bupiwakainą.
Ropimol wykazuje ponadto wysoką skuteczność w znieczuleniu zewnątrzoponowym ze wskazań pozapołożniczych. Wykorzystywany jest też do znieczuleń regionalnych – w tym do znieczuleń w zabiegach ortopedycznych oraz do leczenia bólu pozabiegowego.
Znieczulenie zewnątrzoponowe z zastosowaniem ropiwakainy w połączeniu ze znieczuleniem ogólnym zapewnia lepszą stabilność hemodynamiczną i parametry wentylacyjne w porównaniu z łączonym znieczuleniem z użyciem bupiwakainy podczas operacji otwarcia klatki piersiowej. Stanowi to o walorach ropiwakainy stosowanej zewnątrzoponowo w grupie chorych poddawanych operacjom z wentylacją jednego płuca.
- Ulotka - Ropimol 2 mg roztwór do infuzji
- Ulotka - Ropimol 2 mg roztwór do wstrzykiwań
- Ulotka - Ropimol 5 mg roztwór do wstrzykiwań
- Ulotka - Ropimol 7, 5 i 10 mg roztwór do wstrzykiwań
- SmPC - Ropimol 2 mg roztwór do infuzji
- SmPC - Ropimol 2 mg roztwór do wstrzykiwań
- SmPC - Ropimol 5 mg roztwór do wstrzykiwań
- SmPC - Ropimol 7,5 mg roztwór do wstrzykiwań
- SmPC - Ropimol 10 mg roztwór do wstrzykiwań
PecFent
PecFent to krótko działający opioidowy lek przeciwbólowy w postaci donosowej przeznaczony do leczenia bólów przebijających. W chwili obecnej jest to lek charakteryzujący się najszybszym początkiem działania (porównano do innych leków stosowanych w leczeniu bólu przebijającego). PecFent jest lekiem zawierającym Fentanyl w formie donosowej w nowoczesnej formie PecSys, która zapobiega spływaniu leku, uniemożliwia przedawkowanie oraz zapewnia stałe równomierne wchłanianie substancji czynnej.
PecFent dzięki systemowi PecSys jest lekiem o zmodyfikowanym uwalnianiu, co zapewnia stabilne stężenie w surowicy krwi w trakcie całego epizodu bólu. Zastosowany jedynie w preparacie PecFent system PecSys zabezpiecza pacjenta przed zbyt wysokim stężeniem leku w surowicy, redukując w ten sposób ryzyko poważnych objawów niepożądanych. System PecSys czyni PecFent lekiem całkowicie odmiennym, a w efekcie bezpieczniejszym od preparatu donosowego zawierającego tylko roztwór wodny fentanylu.
Lek posiada czytelne opakowanie ułatwiające dawkowanie leku. Podanie każdorazowej dawki jest sygnalizowane słyszalnym kliknięciem. Dodatkowo dozownik leku posiada okienko wskazujące: ile dawek zostało już wykorzystanych.
Methadone
Methadone hydrochloride jest lekiem opioidowym wykorzystywanym w terapii substytucyjnej uzależnień oraz w leczeniu silnego bólu. Lek ma postać syropu o stężeniu 0,1% - stężenie przeznaczone dla terapii bólu i terapii substytucyjnej oraz w stężeniu 0,5% dla terapii substytucyjnej.
Methadone hydrochloride wykazuje: 10-krotnie wyższe w porównaniu do morfiny powinowactwo do receptorów mi, 5-krotnie wyższe powinowactwo do receptorów delta oraz działanie antagonistyczne w stosunku do receptorów NMDA, jak i hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w rogach tylnych rdzenia kręgowego. W efekcie jest lekiem skuteczniejszym od morfiny w leczeniu silnego bólu. Chorzy nie reagujący analgetycznie na duże dawki morfiny mogą być skutecznie leczeni preparatem Methadone hydrochloride. Co więcej, lek przez swoje działanie na receptory NMDA ogranicza zapotrzebowanie na koanalgetyki. W związku ze swoim wielokierunkowym działaniem Methadone hydrochloride jest lekiem szczególnie skutecznym w bólu z komponentą neuropatyczną. Ważnym atutem leku jest mniejsze nasilenie zaparć w porównaniu do innych opioidowych leków przeciwbólowych.
Methadone hydrochloride jest podstawowym lekiem wykorzystywanym w terapii substytucyjnej. Umożliwia ciężko uzależnionym pacjentom zerwanie z nałogiem, rozpoczęcie rehabilitacji, jak też leczenie współistniejących chorób – w tym zakażeń wirusami HCV i HIV. Pacjenci leczeni substytucyjnie Methadone hydrochloride w ramach programów terapii substytucyjnej korzystają też z pomocy psychologicznej ułatwiającej powrót do akceptowalnych społecznie relacji.
Bunorfin
Bunorfin jest preparatem buprenorfiny przeznaczonym do terapii substytucyjnej. Buprenorfina jest lipofilną pochodną Tebainy (eter dwumetylowy morfiny), częściowym agonistą (agonisto-antagonistą) receptorów mi. Działanie antagonistyczne leku Bunorfin na receptor mi oraz na receptor kappa jest opóźnione w stosunku do działania agonistycznego. Lek wykazuje efekt pułapowy (przy dawce 8-10mg), zatem nie można go przedawkować.
Wykazuje 40 razy wyższe powinowactwo do receptorów mi w porównaniu do morfiny. Lek ten rzadziej i w mniejszym stopniu wywołuje objawy euforyczne, ma słabsze działanie kurczące na mięśnie gładkie oraz wykazuje mniejszą tendencję do wywoływania uzależnienia. Terapia substytucyjna lekiem Bunorfin przeznaczona jest dla mniej uzależnionych pacjentów szczególnie takich, którzy nie wymagają dawek Methadone przekraczających 40mg na dobę.
Lek występuje w postaci tabletek 2mg oraz 8mg. W terapii substytucyjnej zwykle nie przekracza się dawki 16mg. Lek podawany jest doustnie, podjęzykowo.
Oxycodone Molteni
Oxycodone Molteni, roztwór do wstrzykiwań / do infuzji.
Oramorph
Oramorph jest preparatem zawierającym siarczan morfiny. Wskazaniem do stosowania leku Oramorph jest silny ból lub ból nieustępujący po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu, w szczególności ból nowotworowy.
Lek Oramorph może być stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 1. roku życia. Dostępny jest w postaci roztworu i kropli do podawania doustnego. Płynna postać umożliwia precyzyjne dostosowanie dawki, w zależności od wieku czy wagi pacjenta.